Tālruņa numurs: +371 27812131
E-pasta adrese: sdvoreckij@gmail.com

Notikumi uz treniņiem un konsultācijām

Izveido sevi pats – pašapziņa un pašvērtējums

Par pašapziņu var dēvēt sevis kā kolektīva locekļa un plašākā mērogā kā sabiedrības locekļa apzināšanos kopumā. Šajā etapā notiek savu personības iezīmju izpratne un novērtējums, savstarpējā mijiedarbība ar apkārtējo pasauli un cilvēkiem, kas ir jums apkārt. Notiek savu spēku, savu darbību un rīcības novērtējums un visbeidzot – savu domu un jūtu un to atspulga apzināšanās.
Отражение
Novērtē sevi
Viens no svarīgākajiem pašapziņas elementiem ir savas personības pašvērtējums. Novērtēt pašam sevi, savu vietu sabiedrībā un kolektīvā nebūt nav vienkāršs uzdevums. Lielākās briesmas var sagādāt novērtējuma atbilstība. Ņemot vērā, ka pašvērtējums izpaužas kā savu darbību un rīcības analīzes rezultāts vai kā sevis salīdzinājuma rezultāts ar sev tuvākās apkaimes cilvēkiem, vai visbeidzot – sevis salīdzinājums ar dažādiem varoņiem. Nereti vērojami sevis pārvērtēšanas vai nepietiekamas novērtēšanas gadījumi. Šādos gadījumos pašvērtējums uzskatāms par neatbilstošu jeb neadekvātu, kas savukārt var novest pie nepareizām vai iznīcinošām darbībām.

Otra bīstamība saistīta ar pašvērtējuma noturību. Pastāvot noturīgam pašvērtējumam, var gadīties, ka tas noved pie pilnīgas pārliecības par savas rīcības un savu darbību pareizību. Taču neadekvāti noturīgs pašvērtējums sākumā novedīs pie konfliktiem ar apkārtējiem cilvēkiem, bet pēc tam pie konflikta pašam ar sevi. No otras puses nepastāvīgs pašvērtējums kopā ar paškritiskumu bieži vien ļauj pieņemt un izvēlēties optimālākos izvirzītā mērķa sasniegšanas ceļus.

No pareiza un adekvāta pašvērtējuma ir atkarīgs tieksmju līmenis, un proti, pašam sev izvirzīto mērķu sarežģītības pakāpe. No pašvērtējuma noturības būs atkarīgs, vai cilvēks neveiksmju gadījumā spēs turpināt virzīties uz saviem mērķiem, vai arī mainīs taktiku un to vietā izvēlēsies vieglāk sasniedzamus uzdevumus. Vai cilvēks spēs apzināties, ka pašreizējā brīdī šie uzdevumi viņam nav pa spēkam, un vai viņš pie tiem spēs atgriezties vēlāk, kad būs uzkrājis spēkus, vai arī viņš uz visiem laikiem atteiksies no šīs cīņas.


Vēl derīgs pa tematu. Rekomendēju!